تبلیغات
همستر های کوچولوی تپلی - نژادهای همستر
همستر های کوچولوی تپلی
نژادهای همستر
تنوع گونه های همستر بالاست و بیش از ۱۵ گونه تا به حال شناسائی شده و بر خلاف تصور عموم مردم ۶ گونه همستر به عنوان حیوان خانگی در دنیا وجود دارد که اغلب مردم فقط دو گونه از این همسترها را به عنوان حیوان خانگی می شناسند.

-همستر سوری(Syrian Hamsters) یا golden hamster: معمول ترین گونه همستر موجود در ایران است چراکه بیشترین سازگاری را با شرایط آب و هوائی ما دارد.تشخیص این گونه بسیار راحت است.کشیده تر و لاغرتر از همتایان دیگر خود است و همچنین چشمان ریزتری دارد.(در بخش مقایسه نژادهای مختلف گونه های مختلف همستر را از هر جهت مقایسه خواهیم کرد و تشخیص آنها از هم در آن بخش آسانتر خواهد بود).این گونه به سه دسته کلی تقسیم می شود.این نژاد همچنین به همستر طلایی هم معروف است و از آنجایی که به اعتقاد خیلی‌ها وی مناسب‌ترین همستر برای کودکان محسوب می‌شود، بیش از سایر نژادها به عنوان حیوان خانگی مطرح گشته است. همستر سوری بسیار منزوی است. طول آن تا 20 سانتیمتر نیز می‌رسد. از سایر ویژگی‌های ظاهری حیوان می‌توان به پاهای بدون موی آن، جیب‌های گونه‌ای حجیم و تنوع رنگی زیادش اشاره کرد. همستر سوریه‌ای به راحتی اهلی و رام گشته و حداکثر تا 5/2 سال عمر می کند.

الف)مو کوتاه(Short Hair): تعداد زیادی از آن را در اینجا دیده ایم حتی در مولوی!این دسته تنوع رنگی زیادی دره و در رنگهای سفید،کرم،مشکی،خاکستری،طلائی،قهوه ای و یا ترکیبی از این رنگها موجودست.

ب)مو بلند(Long Hair): این گونه از همستر سوری هم خوشبختانه در اینجا کمیاب نیست.

ج)فری و پشمالو(Rex): حجم موهایش بسیار بیشتر از همستر سوری مو بلند است و ظاهری آشفته دارد که به ندرت اینگونه را در ایران دیده ام.

 

۳-همستر کوتوله روسی(Dwarf Russian Hamsters) یا dzungarian: این نژاد همستر طولی به اندازۀ 10 تا 12 سانتیمتر داشته و دارای بدنی چاق، گرد و شفاف می‌باشد. محل سکونت آن در جلگه‌ها و صحراها و مناطق نیمه بیابانی آسیای مرکزی می‌باشد البته وی در علفزارهای مغولستان و شمال چین نیز زیست می‌کند. یک نکتۀ جالب در مورد این نژاد این است که نرها از ماده‌ها بزرگتر هستند. همستر کوتولۀ روسی یک حیوان اجتماعی بوده و به راحتی با سایر همسترها کنار می‌آید. طول عمر آن حداکثر 2 سال است. با توجه به این که این نژاد از صبر و تحمل چندان زیادی برخوردار نیست بنابراین به هنگام احساس ترس، احتمال این که اقدام به گاز گرفتن بکند زیاد است. با این حال با توجه به اندازۀ کوچکی که دارد، حیوان خانگی خوبی برای کودکان محسوب می‌شود. از ویژگی‌های دیگر این نژاد همستر داشتن بدنی با حالت ارتجاعی و قابل انبساط و پاهای پرمو است.تعداد کمی از این همسترها در ایران هستند و اغلب اصیل نبوده و از ترکیب دو نژاد روسی و سوری به وجود آمده اند با این حال به دلیل منحصر به فرد بودن  گرانتر هستند.

۴-همستر کوتوله روبوروفسکی(Dwarf Roborovskis Hamsters):  اهلی کردن آن چندان راحت نیست، از این رو نژاد مناسبی به عنوان حیوان خانگی نمی‌باشد. همستر روبورفسکی طلایی – نارنجی با شکم و ابروهای سفیدرنگ و چشم‌های سیاه، از زیباترین و جذابترین همسترها محسوب می‌شود. طول عمر این همستر تقریباً 3 سال است. کوچکترین گونه شناخته شده همستر در دنیاست.(قد بالغ: فقط ۵ سانتی متر!).به دلیل طولانی بودن دوره بارداری،تکثیر دشوار در اسارت و تعداد کم توله ها در هر زایمان گرانترین گونه همستر می باشد. از آنجایی که از نظر رفتاری ترسو می‌باشد، رام واز خصوصیات دیگر این نژاد سریع و فرز بودن آن است. این ویژگی به اضافۀ کوچک بودنش، وی را قادر می‌سازد تا از کوچکترین و باریک‌ترین منافذ قفس بیرون بیاید. این نژاد همستر روحیۀ اجتماعی بسیار بالایی دارد به همین خاطر می‌توان آن را با سایر نژادهای همستر نیز نگهداری کرد.این گونه را در ایران نداریم.

 

 ۵-همستر چینی(Chinese Hamsters): به علت شباهت زیادش به موش و همچنین حالت تهاجمی و مشکل بودن تکثیر در اسارت طرفداران زیادی ندارد.لاغر و بسیار کشیده و دارای دُمی بلند است که تشخیص آن را بسیار آسان کرده است.منشأ این همستر مغولستان و قسمت‌های شمال چین می‌باشد. همستر چینی از لحاظ ژنتیکی بسیار شبیه به موش است به همین خاطر اهلی و دست‌آموز کردن آن مشکل است. همستر چینی بسیار ترسو بوده و در فصل جفت‌گیری ماده‌ها رفتار تهاجمی شدیدی نسبت به نرها دارند. این همستر اغلب به رنگ قهوه‌ای با رگه‌های تیره دیده می‌شود. گوش همستر چینی، خاکستری بوده و دارای چشمان سیاه رنگی می‌باشد. این نژاد بسیار اجتماعی بوده و به راحتی با نژادهای دیگر اخت می‌شود. حداکثر طول عمر حیوان 3 سال است.

  

۶-سفیدهای زمستانی(Winter Whites): گونه ای شاخص که من در هیچ مقاله فارسی نامی از آن ندیده ام!!سر بزرگتری نسبت به بقیه همسترها دارد و این مشخصه چهره ای جالب و کاریکاتوری به وی داده.این گونه و گونه سوری تنها همسترهائی هستند که توانائی افزایش حجم مو در هنگام زمستان را دارند مسئله ای که متاسفانه در اسارت به ندرت اتفاق می افتد.منشأ این نژاد نواحی جنوب شرقی و جنوب غربی سیبری و جلگه‌های پرعلف قزاقستان می‌باشد. نسبت به همستر کوتولۀ روسی جثۀ کوچکتری دارد و حداکثر طول آن 10 سانتیمتر می‌باشد. خصوصیت جالب این نژاد که در واقع اسم خود را نیز از همین ویژگی‌اش گرفته، این است که در فصل زمستان رنگ آن تغییر کرده و سفید می‌شود.از دیگر خصوصیات ظاهری حیوان می‌توان به جثۀ بسیار کوچک، چشمان برجسته، ستون فقرات خمیده، گوش‌های خاکستری رنگ، شکم سفید و پاهای خزدارش اشاره کرد. همستر کوتولۀ زمستان سفید روسی فوق‌العاده اجتماعی است و به راحتی اهلی می‌شود. حداکثر طول عمر این نژاد 2 سال است.متاسفانه گونه سفیدهای زمستانی را هم در ایران نداریم.

 و اما همستر آلبینو : نژاد مستقلی محسوب نمی شود.در واقع به همسترهای چشم قرمز آلبینو می گویند که معمولا هم سفید رنگ هستند!در حقیقت ویژگی آلبینو (چشم قرمز یا نارنجی)در اغلب حیوانات خانگی دیده میشود.مثل خرگوش و گربه.

 

 

۲-همستر رومانیائی:شبیه همستر سوری است و محل زیست آن در علفزارها و جلگه‌های رومانی، شمال روسیه و بلغارستان است. همستر رومانی معمولاً به رنگ قهوه‌ای با شکم سفید رنگ دیده می‌شود. اندازۀ آن 20 تا 25 سانتیمتر است. این همستر  اغلب در تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.همستر رومانی بیشتر زندگی خود را در سوراخ‌های زیرزمینی که به طرز استادانه‌ای، ورودی و اتاقک‌های متعددی برای آن ترتیب داده، سپری می‌کند و بین فصل بهار و تابستان به فعالیت تولیدمثلی می‌پردازد.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 توسط بیا تو همستر های کوچولو بیا تو همستر های کوچولو | نظرات()
کیمیا
پنجشنبه 25 مرداد 1397 03:05 ب.ظ
سلام تارا جان.
خوکچه کثیف کاریش بیشتر از همستره ولی اخت شدنش با شما بیشتره.یکم طول عمر خوکچه بیشتره.همستر جمع و جور تره.
من همستر رو بیشتر دوست دارم.
به معیاراتون بستگی داره.
تارا
پنجشنبه 25 مرداد 1397 12:10 ق.ظ
سلام خسته نباشین همتون.کیمیا جان ببخشید می خواستم بدونم همستر بهتره یا خوکچه.خانوادمم راضین.میگن سگ بگیر ولی سگ داشتم.
پنجشنبه 25 مرداد 1397 12:05 ق.ظ
سلام مهرزاد جان.دلیل راضی نبودن خانوادت چیه؟
مهرزاد
پنجشنبه 16 آذر 1396 02:59 ب.ظ
کیمیا جان من مامان بابام راضی نمیشن چیکار کنم
کیمیا
جمعه 5 آبان 1396 04:10 ب.ظ
سلام من میتونم بابا ها و مامانتو برای خرید پت حتی سگ راضی کنم هر کی می خواد همینجا یه اس بده.
کیمیا
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:27 ب.ظ
سلام.توی ایران همستر سفید زمستانی پیدا میش؟
MyTheme
دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 06:09 ب.ظ

سلام دوست عزیز
وب سایت MyTheme.ir (قالب من) گرافیک منحصر بفرد و بسیار جذابی برای قالب های رایگان وبلاگ در همه موضوعات و زمینه ها ارائه داده. اگه می خوای وبلاگت جذابیت زیادی واسه بازدید كنندگان داشته باشه پیشنهاد می كنم حتما یه سر بزن قالب ها رو ببین و انتخاب كن. موفق باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
» کدام نژاد همستر را دوست دارید ؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :